Miesiąc: grudzień 2023

Jedno z najzdrowszych jesiennych świąt obchodzonych w przedszkolu zazwyczaj 31 października. Dzień Dyni to doskonały moment, aby zapoznać dzieci z tym, jak wartościowym jest warzywem. Jest niezwykle wdzięczna i łatwa w uprawie, nawet w przydomowym ogródku warzywnym. W kuchni doskonale sprawdza się zarówno w postaci wytrawnej, jak i deserowej. Możliwości dyni są tak szerokie, że omijanie jej w sezonie na sklepowych półkach jest niewybaczalnym błędem. Ponadto nie należy zapominać, że dynie mogą pięknie ozdobić dom zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dzień Dyni!

Nasze przedszkole odwiedził ratownik medyczny – pan Adam Majdziński. Dzieci poznały zawód ratownika medycznego, dowiedziały się kiedy i w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy. Utrwaliły sobie numery telefonów alarmowych oraz brały udział w symulacjach wzywania pomocy. Pan Adam pokazał dzieciom jak należy zabezpieczać rany, a później każde dziecko mogło spróbować, z małą pomocą nauczyciela, zrobić opatrunek. Na koniec wręczyliśmy panu Adamowi podziękowania w postaci dyplomu i małej słodkości.

24 października – Dzień Kundelka . Data święta nie jest przypadkowa i zbiega się z Dniem Ustawy o Ochronie Zwierząt, który obchodzony jest corocznie dzień po dacie wejścia w życie ww. ustawy (obowiązuje ona od 24 października 1997 r.). Święto ustanowiono aby nie tylko wyrazić wdzięczność kundelkom za ich oddanie i wierność, ale również aby zwrócić uwagę na tę liczną, a często bardzo źle traktowaną grupę psów towarzyszących człowiekowi. Kochajmy wszystkie pieski bez względu na ich wygląd, rasę czy pochodzenie.

Nasze przedszkole odwiedziła „Grupa T”, która przedstawiła spektakl pt. „Legendarna Katarzynka”. Jest to spektakl inspirowany znaną toruńską legendą o piernikach a dokładniej o Katarzynkach. Swoją nazwę zawdzięczają dobrej i uczynnej córce piekarza, która pomagała swojemu ojcu we wszystkich pracach domowych. Kiedy ten zaczyna ciężko chorować Katarzynka sama podejmuje próbę wypiekania pierników. Poprzeczkę ma ustawioną bardzo wysoko, bo jej ojciec to słynny Mistrz Bartłomiej, którego pierniki są najlepsze w całym Toruniu.

5 października grupę Skrzacików odwiedziła pani Ewa Kuśmierczyk – babcia Marianki i Bartka. W pierwszej części naszego spotkania pani Ewa zapoznała dzieci ze sposobami przygotowywania przetworów z warzyw i owoców na zimę. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć ogórki, fasolę, śliwki zamknięte w słoikach, a także spróbować pyszne dżemy z jabłek i truskawek. Następnie Skrzaciki wykonały własne przetwory – kiszoną kapustę. Praca rozpoczęła się od przygotowania kapusty, dzieci obejrzały i zapoznały się z działaniem szatkownicy, własnoręcznie starły marchewkę na tarkach. Poszatkowana kapusta została posypana solą, a po dodaniu przypraw włożona do słoika. Na koniec kapusta była dokładnie ubita w słoiku, aż puściła soki. Dzieci chętnie i z duży zaangażowaniem pracowały pod czujnym okiem pani Ewy. Słoi z kapustą został umieszczony na półce, gdzie przedszkolaki będą mogły obserwować proces fermentacji. Składamy serdeczne podziękowania!

„Dzięki kontaktowi z psem wzrasta poczucie własnej wartości człowieka. Pies bezgranicznie akceptuje człowieka takim, jaki jest. Dla psa wszyscy jesteśmy jednakowi. Pies traktuje wszystkich tak samo, nie ocenia po wyglądzie.”Na zajęciach dzieci uczą się prawidłowego kontaktu z psem, poznają jego potrzeby i wzmacniają empatię względem zwierząt. Poza tym, spotkanie to doskonała okazja do relaksacji, wyciszenia, a także znakomita motywacja do podejmowania różnorodnych działań w zakresie wspierania funkcji motorycznych, poszerzania słownika czynnego dziecka, kształtowania umiejętności narracyjnych, okazywania i nazywania emocji.Obecność psa na zajęciach wyzwala w dzieciach spontaniczną radość i otwartość względem otoczenia. Dziękujemy Pani Jolancie Szarek-Rój z Dogoterapia Czekolakiteam oraz naszym gościom z Dom Pomocy Społecznej Prometeusz za przybycie do Nas.

esień to jedna z najpiękniejszych pór roku. Choć nie jest lubiana przez wszystkich, dzieci uwielbiają ją za kasztany, żołędzie i jarzębinę, z których potrafią stworzyć przeróżne stworki oraz zwierzaczki. Wraz z nadejściem jesieni przedszkolaki lubią zbierać i gromadzić kasztany, żołędzie, jarzębinę i inne dary natury. Są one później wykorzystywane podczas różnorodnych zajęć dydaktycznych w przedszkolu. Najpopularniejsze wśród nich są zajęcia artystyczne i techniczne, podczas których okazy ożywają. 26 września naszą grupę odwiedziła mama Igora Pani Paulina, która swoim cudownym podejściem do dzieci oraz kreatywnym zamiłowaniem do tworzenia cudownych przedmiotów, stroików, ozdób otuliła cała grupę Leśnych Duszków. Pani Paulina przygotowała całe warsztaty i zachęciła dzieci do stworzenia własnego pięknego stroika jesiennego. Radość dzieci i chęć pracy była ogromna. Dziękujemy!

Skip to content